Projekt, związany z pomocą postpenitencjarną dobiegł końca. W ciągu trzech ostatnich lat dzięki „Gronu” skorzystało z niego w sumie 319 osób.
Projekt współfinansował Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości i był on skierowany do osób pozbawionych wolności, zwalnianych z zakładów karnych lub aresztów śledczych oraz do ich rodzin, osób najbliższych.
Przypomnijmy, że o decyzji przystąpienia do ministerialnego programu zaważył fakt, iż do naszego stowarzyszenia – świadczącego głównie pomoc ofiarom przestępstw – zaczęli zgłaszać się także sprawcy przestępstw: osoby skazane lub opuszczające zakłady karne, ludzie szukający na nowo swojego miejsca w życiu.
Stowarzyszenie „Grono” w 2020 roku uruchomiło w Lubinie, Legnicy i Wrocławiu Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej „Od Teraz”, w których beneficjenci projektu mogli bezpłatnie skorzystać z wielu różnych form pomocy: od znalezienia tymczasowego lokum do dopłaty do rachunków za media, przez kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe – po działania psychologiczne i psychoterapeutyczne. Była to pomoc krótkoterminowa, trwająca od jednego do sześciu miesięcy, mająca przygotować beneficjentów (lub ich najbliższych) na powrót do normalnego życia na wolności.
O przystąpieniu do projektu „Grono” szeroko informowało potencjalnych zainteresowanych. Były – kolportowane w zakładach karnych i aresztach – specjalnie wydane ulotki, informacje na stronie internetowej stowarzyszenia, a także promocyjne audycje radiowe, emitowane w więziennych rozgłośniach. Efektem tych działań oraz trzyletniej pracy przy projekcie było wsparcie, udzielone łącznie 228 skazanym i 92 osobom im najbliższym.
Oto kilka statystycznych informacji, związanych z realizacją projektu, obejmujących okres od stycznia 2020 do grudnia 2022:
– 138 osobom pokryto koszty, związane z uzyskaniem dowodu osobistego lub innych dokumentów, jakie były niezbędne do uzyskania pomocy;
– 31 osób otrzymało pomoc w zakresie pokrywania kosztów czasowego zakwaterowania lub udzielenia schronienia;
– z okresowej dopłaty do bieżących zobowiązań czynszowych i opłat za energię cieplną, energię elektryczną, gaz, wodę, opat, odpady skorzystało łącznie 37 osób;
– 267 osób wzięło udział w organizowanych i finansowanych przez stowarzyszenie różnego rodzaju formach poradnictwa prawnego oraz promocji zatrudnienia (w tym m.in. w zakresie uzyskiwania wsparcia innych instytucji rynku pracy);
– 73 osoby wzięły udział w kursach lub szkoleniach, podnoszących ich kwalifikacje zawodowe; stowarzyszenie pokryło również koszty egzaminów zawodowych, a także – wobec 66 osób – pokryło koszty badań specjalistycznych, wymaganych przy przystąpieniu do kursów zawodowych; 13 osobom kupiono materiały lub narzędzia lub urządzenia, niezbędne do wykonywania przyszłego fachu;
– „Grono” organizowało i finansowało także projekty, których celem było przeciwdziałanie agresji i przemocy (w tym przemocy w rodzinie), a także zwalczanie uzależnień. Wzięło w nich udział łącznie 211 osób.
Część działań pomocowych była związana z poprawą stanu zdrowia beneficjentów:
– 60 osób skorzystało z dopłaty do kosztów leczenia specjalistycznego lub rehabilitacji leczniczej, bądź też z uzyskania orzeczeń o niepełnosprawności;
– pięciu osobom należało pokryć koszty specjalnego transportu zgodnie ze wskazaniami lekarskimi lub koszty przejazdów do miejsca pobytu, terapii, nauki czy pracy (zwłaszcza wykonywanej nieodpłatnie).
Najwięcej beneficjentów – aż 269, w tym 82 to osoby im najbliższe – skorzystało z pomocy rzeczowej.
Ważną częścią projektu było wspieranie i promowanie przedsięwzięć, które służyły readaptacji skazanych, miały charakter edukacyjny lub informacyjny. Przedstawiciele „Grona” wzięli udział w cyklu spotkań z więźniami, podczas których omawiano m.in. sytuacje, jakie mogą się wydarzyć po opuszczeniu przez więźniów zakładów karnych.
Dodatkowo przygotowaliśmy cykl warsztatów dla pracowników instytucji pomocowych, wspomagających skuteczną pracę z beneficjentem po opuszczeniu zakładu karnego oraz pracę z jego rodziną.
Niezależnie od finansowego wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości, „Grono” zaangażowało się również w przygotowania i udział drużyny osadzonych w Mistrzostwach Polski Środowisk Bezdomnych i Uzależnionych im. Maćka Kozłowskiego w piłce nożnej ulicznej w Warszawie. Na naszej stronie internetowej obszernie relacjonowaliśmy te wydarzenia. Stowarzyszenie było także jednym ze sponsorów sportowego Dnia Jedności we Wrocławiu, zorganizowanego w 2021 roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości, gdzie występowali osadzeni.
Wartym podkreślenia jest fakt, że w trakcie trwania projektu do „Grona” napłynęło 139 listów od osadzonych. Nie tylko na każdy z tych listów odpowiedzieliśmy, ale spełniając skierowane do nas prośby, przygotowaliśmy i wysłaliśmy do osadzonych łącznie 40 paczek (głównie ze środkami higienicznymi i odzieżą).
W czasie tych trzech lat pracy przy realizacji projektu przekonaliśmy się, jak niezbędna jest pomoc postpenitencjarna. Niemal do ostatniego dnia, czyli do końca grudnia 2022 roku, zgłaszały się do nas osoby, które opuściły areszt lub więzienie, i które potrzebowały wskazówek, jakiegoś ukierunkowania lub wprost pomocy finansowej w nowym życiu „na wolności”.