Od 21 do 27 lutego trwa w Polsce Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.
Każdy, kto czuje, że jest ofiarą przestępstwa i nie wie, gdzie szukać pomocy lub kto uważa, że na taką pomoc nie ma pieniędzy teraz może skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistów. W ciągu tygodnia porad prawnych – na temat przepisów bądź informacji o konkretnych instytucjach – lub psychologicznych udzielą między innymi prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy i kuratorzy sądowi.
Osoby, które czują się pokrzywdzone przestępstwem, niezależnie od rodzaju tego przestępstwa, mogą zgłosić się do sądu, prokuratory, komendy policji lub organizacji pozarządowych. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną najlepiej, aby – o ile to możliwie – zgłoszenie odbyło się telefonicznie lub poprzez internet.
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem koordynuje Ministerstwo Sprawiedliwości. W tym roku akcja jest szczególnie skoncentrowana na przeciwdziałaniu zjawisku przemocy wobec małoletnich.
Przypomnijmy, że od dziewiętnastu lat 22 lutego jest w naszym kraju Dniem Ofiar Przestępstw. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP. W Europie obchodzi się je od 1988 r.