Stowarzyszenie na Rzecz Integracji i Rozwoju Społecznego „Grono”
PROJEKT „LEPSZE JUTRO” W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
Co muszę zrobić, żeby zostać objęta/objętym pomocą?
Projekt jest adresowany do osób, pokrzywdzonych różnego rodzaju przestępstwami, więc zgłaszający się do nas po pomoc musi być dotknięty, poszkodowany przestępstwem. Dotyczy to przestępstw, które wydarzyły się w przeszłości lub takich, które dana osoba właśnie doświadcza (na przykład przemocy domowej).
Czy mogę liczyć na pomoc w związku z przestępstwem, które wydarzyło się dawno temu?
Pomoc obejmuje osoby, które doświadczyły przestępstwa do pięciu lat wstecz. Wyjątkiem od tej zasady jest przestępstwo, które wydarzyło się wcześniej, ale skutek tego przestępstwa trwa do dziś. Na przykład: jeśli ktoś siedem lat temu został potrącony przez samochód i w związku z tym wypadkiem znalazł się w beznadziejnej sytuacji (jest sparaliżowany, na wózku inwalidzkim, nie może podjąć pracy, nie ma środków do życia) – to taka osoba może zostać objęta pomocą.
Jakie dokumenty muszę przygotować na pierwsze spotkanie w ośrodku/punkcie pomocy?
Na pierwsze spotkanie nie trzeba przynosić żadnych dokumentów, ponieważ osoba pierwszego kontaktu dopiero wyjaśni, z czym wiąże się ze złożenie wniosku o objęcie pomocą, i podpowie, jakie dokumenty będą potrzebne. W praktyce osoby, które się zgłaszają przynoszą ze sobą np. zaświadczenia o toczącym się postępowaniu, kopie wyroków sądowych, kopie doniesień złożonych na policji, a w przypadku osób niepełnosprawnych – również orzeczenia lekarskie.
Czy otrzymanie pomocy w ramach projektu zależy od dochodów w mojej rodzinie?
Co do zasady – nie zależy. Wyjątkiem są sytuacje, gdy ktoś stara się o otrzymanie pomocy materialnej (to m.in. bony żywnościowe, bony odzieżowe, dofinansowanie do bieżących rachunków). Wówczas pod uwagę brane są dochody beneficjenta i fakt, czy w danym momencie „ma za co żyć”.
Na czym polega pomoc prawna w ramach projektu?
To pomoc bardzo różnorodna, w zależności od sytuacji, z jaką zgłosił się beneficjent. Może dotyczyć porady, do jakich instytucji i z jaką sprawą powinien się zwrócić, w jakich złożyć np. wniosek lub zawiadomienie. Często prawnicy pomagają napisać taki wniosek, np. do sądu czy prokuratury. Nasi prawnicy nie mogą natomiast reprezentować beneficjenta w sądzie.
Na czym polega pomoc psychologiczna lub psychiatryczna?
Psycholog konsultuje beneficjentów, którzy zgłaszają potrzebę takiej pomocy i kieruje dalej – na psychoterapię lub też daje wskazówki, dotyczące potrzeby konsultacji z psychiatrą, i włączenia farmakoterapii. Czasem spotkanie z psychologiem ma to miejsce wskutek uwag osoby pierwszego kontaktu.
Co zrobić, gdy nie mam pieniędzy, żeby dojechać do ośrodka/punktu pomocy?
Taki problem należy zgłosić osobie pierwszego kontaktu. Projekt zakłada pomoc również w takiej sytuacji: pomoc w dojeździe, pokrycie kosztów dojazdu.