Aktywne radzenie sobie ze stresem i codziennymi problemami – to dwie „umiejętności”, które udało się opanować beneficjentom naszego programu „Lepsze Jutro” poprzedniej edycji. Poprosiliśmy ich o opinię w specjalnych ankietach, podsumowujących program.
Przypomnijmy, że pierwszy projekt „Lepsze Jutro” – dla osób pokrzywdzonych przestępstwem w regionie legnickim – prowadziliśmy od 2019 do 2021 roku. W tym okresie z różnych form pomocy w ośrodkach „Grona” skorzystało 1100 osób. Stu dziewięćdziesięciu czterech beneficjentów wypełniło ankietę i oceniło efekty tej pracy.
Wśród jedenastu pytań znalazły się takie, w których poprosiliśmy ankietowanych o ocenę własnej kondycji psychicznej przed i po zakończeniu programu. Na przykład: poczucia bezpieczeństwa. 58 osób oceniło je na początku „na jedynkę”, czyli najniżej w pięciostopniowej skali, a zaledwie pięć osób postawiło „piątkę”. Te proporcje wyraźnie zmieniły się w trakcie udziału w programie – najwyższy stopień zaznaczyło aż 100 ankietowanych, zaś najniższy tylko jedna.
W kolejnym punkcie ankiety zapytaliśmy o konkretne „umiejętności”, jakie udało się beneficjentom opanować w trakcie uczestnictwa w programie. Najczęściej (135 podkreśleń) wymieniono „radzenie sobie z codziennymi problemami”, „aktywne radzenie sobie ze stresem (110) oraz „właściwe identyfikowanie swoich problemów” (116).
Poprosiliśmy też ankietowanych o wskazanie umiejętności społecznych, które udało im się udoskonalić w trakcie programu. Najwięcej zaznaczeń miała „komunikatywność w relacjach z innymi”.
Potwierdzeniem lepszej kondycji psychicznej beneficjentów były również odpowiedzi na inne pytania:
Czy jakość Pani/Pana życia polepszyła się od momentu zwrócenia się o pomoc do naszego Stowarzyszenia? Spośród 184 osób, które odpowiedziały twierdząco, 117 podało też przykłady tych zmian. Najczęściej był to wzrost umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach (29 osób), otwarcie się na innych ludzi (20), większy spokój i rozwaga (19), ale też poprawa samopoczucia, zmiana myślenia, większa pewność siebie, lepszy kontakt z dziećmi, zdolność formułowania własnych problemów, poprawa sprawności fizycznej (jako skutek fizykoterapii), wzrost odwagi, zmniejszenie poczucia bezradności, zmniejszenie poczucia samotności, lepsze radzenie sobie z problemem alkoholowym, wyciągnięcie z więzienia bliskiej osoby czy ogólne poczucie wsparcia.
Zdaniem ankietowanych, gdyby bliską im osobę spotkała nagła, dramatyczna sytuacja życiowa, to powinna ona poszukać pomocy w instytucjach przystosowanych do tego celu (176 odpowiedzi), zwrócić się o pomoc do najbliższych (61) lub samodzielnie rozwiązać swój problem (9).
Czterdziestu beneficjentów wyraziło w ankietach własną opinię na temat programu. Tu pojawiły się następujące stwierdzenia:
– miłe i życzliwe podejście specjalistów do beneficjentów/ pozytywne nastawienie, zaangażowanie, empatia
– zadowolenie z terapii i udzielonego wsparcia
– chęć dalszego korzystania z pomocy oferowanej przez Stowarzyszenie
– profesjonalizm, fachowość, rzeczowość
– realne odczucie pomocy
– bezcenna pomoc psychologiczna dla dzieci, w tym dla dzieci z rodzin dotkniętych przemocą
– dobry kontakt / dobre relacje ze specjalistami
– indywidualne traktowanie beneficjentów i ich problemów
– pomoc materialna
– wsparcie psychologa
– gotowość niesienia pomocy w każdej sytuacji, poszukiwanie skutecznych rozwiązań
– pomoc w podnoszeniu poczucia własnej wartości
– wsparcie psychiatry
– brak jakichkolwiek zastrzeżeń
– godny zaufania personel
– lepsze radzenie sobie z problemami
– pomoc w podjęciu dalszej nauki
– pomoc w zdobyciu prawa jazdy
– poprawa samopoczucia psychicznego
– szybkość udzielonej pomocy
– świadomość, że zawsze można liczyć na pomoc specjalistów ze Stowarzyszenia
– umiejętność nakłonienia beneficjenta do mówienia o własnych problemach
– większa pewność siebie
– wyzbycie się myśli samobójczych.
W ankiecie wzięło udział 194 beneficjentów projektu „Lepsze Jutro”, w tym 125 kobiet i 26 mężczyzn. 43 osoby nie określiły swojej płci. Jako źródło informacji o możliwości uzyskania pomocy w „Gronie” wskazały one:
Uzyskaną w stowarzyszeniu pomoc beneficjenci ocenili według:
dostępności poszczególnych specjalistów
2. zainteresowania, życzliwości okazanej przez specjalistów:
Jedenaście osób zamieściło uwagi, dotyczące realizacji programu:
Z pełnym opisem wyników ankiety można zapoznać się tutaj. A już wkrótce zamieścimy podsumowanie pierwszej edycji programu „Lepsze Jutro” okiem naszych specjalistów.